Jak zaprojektować stronę WWW?

UX w projektowaniu stron www


UX w projektowaniu stron www

Pojęciem User Experience określa się całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z Twojej strony. Przy stale zwiększającej się liczbie aktywnych serwisów, pojęcie to staje się coraz ważniejszym czynnikiem i wpływa na projektowanie stron internetowych.

Na pewno nie raz doświadczyłeś sytuacji, szukając pewnych informacji w sieci, że po wejściu na witrynę ciężko było odnaleźć na niej interesujące się informacje, dobrany styl i wielkość czcionki utrudniał odbiór tekstu czy też przytłoczyła się ilość grafik i innych dodatkowych elementów na stronie.

To właśnie jedne z wielu aspektów wpływających na odbiór strony przez użytkownika. Pamiętaj, że jeżeli internauta w kilka sekund nie odnajdzie odpowiednich informacji na stronie bądź nie będzie wiedział, jak poruszać się po witrynie, szybko ją opuści – musisz zrobić wszystko, aby tak się nie stało!

Postaw się w roli użytkownika, który pierwszy raz odwiedza Twoją stronę i sprawdź, czy odnalazłeś to czego szukałeś, czy informacje na stronie i poszczególne jej elementy są dobrze rozmieszczone, czy jest coś, co zniechęca Cię do dłuższego pobytu w witrynie. Jeżeli tak, przemyśl poprawę tych elementów jeszcze na etapie tworzenia strony www – jeśli Ty odniosłeś wrażenie, że coś tu nie gra, tym bardziej wyczuje to użytkownik i będzie o krok od wyjścia ze strony.